Kasy fiskalne - najważniejsze informacje

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż produktów lub świadczący usługi dla indywidualnych klientów zobowiązani są do ewidencjonowania wszystkich zrealizowanych transakcji. Umożliwia to kasa fiskalna, która od lat jest niezbędnym wyposażeniem mniejszych i większych przedsiębiorców. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rozliczeń, o jakich powinny wiedzieć wszystkie osoby planujące założenie swojej własnej działalności gospodarczej.

Czym jest kasa fiskalna?

Jest to urządzenie służące do elektronicznego ewidencjonowania wszystkich dokonywanych w danym przedsiębiorstwie transakcji – dotyczy to zarówno sprzedaży produktów, jak i świadczenia różnego rodzaju usług. Kasa fiskalna posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną, w której zapisywana jest cała historia obrotu – rozwiązanie to pozwala więc na szczelną fiskalizację dochodów przedsiębiorstw w celu naliczania podatku dochodowego oraz podatku VAT.

Kogo obowiązuje posiadanie kasy fiskalnej?

Są to przede wszystkim przedsiębiorcy, których działalność ma charakter detaliczny — oznacza to, że posiadać kasę fiskalną muszą wszystkie firmy sprzedające swoje produkty lub realizujący usługi dla osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych — pełną listę przedsiębiorstw zobowiązanych do prowadzenia ewidencji fiskalnej można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2018. Zwolnieni obowiązku posiadania kasy są jednak firmy, które nie uzyskały obrotu w granicach 20 tysięcy złotych w poprzednim roku.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.